Príprava záhrady a terasy na sezónu jar/leto

Príprava záhrady a terasy na sezónu jar/leto

Záhrada a terasa zohrávajú dôležitú úlohu v našom živote v jarných aj letných mesiacoch. Tieto miesta nám dávajú možnosť užiť si čerstvý vzduch, relaxovať a tráviť čas vonku.

Príprava záhrady a terasy na jarnú/letnú sezónu

Príprava záhrady a terasy na sezónu jar/leto je mimoriadne dôležitým krokom, ktorý prináša množstvo výhod. Tieto priestory nám umožňujú užívať si čerstvý vzduch, relaxovať v prírode a tráviť čas s našimi najbližšími. So správnou prípravou sa záhrada a terasa môžu stať miestom, kde môžete relaxovať, zabávať sa a vytvárať si vlastnú osobnú oázu. Nižšie uvádzame dôležitosť prípravy záhrady a terasy, ako aj s tým spojené výhody.

Dôležitosť a výhody

Príprava záhrady a terasy na jarnú/letnú sezónu má mnoho výhod. V prvom rade nám tieto oblasti umožňujú priblížiť sa k prírode a vychutnať si čerstvý vzduch. Pobyt v záhrade či na terase má pozitívny vplyv na naše zdravie a pohodu.

Navyše, návrh a príprava záhrady a terasy nám umožňuje vytvoriť osobný oddychový priestor. Je to miesto, kde môžeme oddychovať, čítať alebo dokonca tráviť čas s priateľmi a rodinou.

Navyše príprava záhrady a terasy nám dáva možnosť rozvíjať kreativitu. Areál vieme navrhnúť a vyzdobiť podľa vlastného vkusu a štýlu. Jedinečná záhrada alebo terasa odzrkadľuje našu osobnosť a poskytuje možnosti pre voľnočasové aktivity a záľuby ako záhradkárčenie, grilovanie alebo relax vonku.

Záhradný nábytok a dekorácie

Vybavenie záhrady či terasy pohodlným a praktickým záhradným nábytkom je nevyhnutné. Pohodlná pohovka alebo záhradné lehátko nám umožňuje oddych a relax na slnku. Je dôležité vybrať nábytok, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom a má dlhú životnosť. Výbornou voľbou je nábytok z hliníka, plastu, ratanu alebo dreva.

 

Záhradný nábytok

Dekorácie navyše dokážu záhradu či terasu spríjemniť a zútulniť. Pomocou malých stolíkov, lámp a vankúšov môžeme dať oblasti jedinečný štýl a osobitosť. Použite svetlé farby, vzorované vankúše a koberčeky, aby ste vytvorili zábavné a priateľské prostredie. 

Rastliny a kvety na terase a v záhrade

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré je potrebné zvážiť pri príprave vašej záhrady alebo terasy, je výber správnych rastlín. Uistite sa, že si vyberiete rastliny, ktoré dobre rastú pri prevládajúcich svetelných a tepelných podmienkach v našom prostredí. Vďaka kvetom a okrasným rastlinám je oblasť pestrá a živá, zatiaľ čo bylinky a zelenina vám dávajú možnosť pestovať si vlastné a vychutnať si osviežujúce chute.

Nezabudnite na správnu starostlivosť a zalievanie. Pravidelne kontrolujme potrebu vody rastlín a poskytnime im správne množstvo vody a živín. Nezabudnite odstrániť burinu, postriekať a ošetrovať, aby boli rastliny zdravé a kvitnúce.

Bočné markízy a tienenie

V jarných a letných mesiacoch môže byť silné slnko až nepríjemné, keď sme vo svojej záhrade alebo na našej terase. Bočné markízy poskytujú dokonalé riešenie pre tienenie a vytvorenie príjemného prostredia. Tieto tienidlá sa dajú otvárať do strany, takže poskytujú optimálnu ochranu pred silnými slnečnými lúčmi aj vetrom. Bočné slnečné clony sa ľahko inštalujú a používajú. Môžeme si vybrať materiály, ktoré poskytujú ochranu pred UV žiarením a ľahko sa čistia.

 

Bočná markíza

Tieň je mimoriadne dôležitý pre pohodlie a reguláciu teploty. Bočné markízy nás pomáhajú chrániť pred nadmerným teplom a úpalom a spríjemňujú tak trávenie času na záhrade či terase. Navyše zvyšujú odolnosť času stráveného vonku, pretože poskytujú ochranu pred živlami. Navyše s pomocou týchto bočných slnečníkov môžeme pokojne odpočívať, ochránia nás aj pred nechcenými pohľadmi susedov.

Ak okrem bočnej markízy hľadáte ďalšie možnosti tienenia, zvážte pergoly, slnečné plachty alebo slnečníky. Tieto riešenia tiež pomáhajú zabezpečiť ochranu pred slnečnými lúčmi a dodávajú záhrade alebo terase kreatívnejší vzhľad.

 

 Zvislá markíza

Záhradné príslušenstvo a náradie

Dôležité sú aj rôzne záhradné doplnky a náradie, ktoré zlepšujú atmosféru záhrady či terasy. Ak napríklad radi grilujete, vyberte si vhodnú sadu grilovacieho náradia a spoznajte rôzne techniky grilovania. Rodinné grilovačky či posedenia s priateľmi sa tak zaručene stanú príjemnejšími.

Osvetlenie záhrady je tiež veľmi dôležité, najmä večer. Na osvetlenie priestoru môžeme použiť led svetlá alebo lampy. Záhrada či terasa je tak nielen bezpečnejšia, ale vytvára sa aj magická a intímna atmosféra.

Nezabudnite ani na hračky do záhrady, najmä ak máte deti. Trampolíny, bedminton, hojdačky alebo iné zábavné zariadenia zaisťujú zábavu a aktívny oddych vonku.

 

Trampolína

Tipy na dizajn záhrady a terasy

Aby bola vaša záhrada alebo terasa skutočne atraktívna a pútavá, mali by ste zvážiť niekoľko tipov na záhradný dizajn. Vyváženosť farieb je veľmi dôležitá, preto voľte ladiace farby medzi rastlinami, nábytkom a dekoráciami. Napríklad v záhrade alebo na terase v plážovom štýle použite svetlomodré a pieskovo sfarbené odtiene, v modernej záhrade sa môžete pohrať s pestrými farbami a čistými tvarmi.

Kľúčové je aj funkčné usporiadanie. Premyslite si, aké aktivity chcete v záhrade či na terase robiť a vytvorte im vhodné zóny. Majte oddelený priestor na oddych, jedenie, grilovanie alebo dokonca záhradkárčenie. Vďaka tomu bude oblasť organizovanejšia a ľahšie použiteľná.

Nezabudnite myslieť na výšku a usporiadanie rastlín. Kombinujte vyššie a nižšie rastliny, aby ste vytvorili priestorový efekt a vrstvenie. Použite väčšie a menšie kvetináče na vytvorenie rôznych úrovní.

Skladovacie a triediace riešenia

Aby bola záhrada či terasa uprataná a usporiadaná, oplatí sa zaviesť úložné riešenia. Záhradné úložné priestory a skrinky pomáhajú skryť záhradné náradie, hračky alebo vankúše, keď sa nepoužívajú. Vyberte nádoby, ktoré sú odolné voči poveternostným vplyvom a sú ľahko prístupné.

Za zváženie stojí aj niekoľko praktických tipov na organizáciu. Použite napríklad koše alebo poličky na uloženie záhradného náradia alebo záhradných predmetov. Zoskupte podobné veci, aby sa dali ľahko nájsť a usporiadať si priestor.

Jarná/letná údržba záhrady

Pravidelná údržba záhrady a terasy je nevyhnutná, aby bola vždy krásna a udržiavaná. Pri starostlivosti o trávnik nezabudnite odstrániť burinu a pokosiť trávnik. Kŕmte rastliny správnym množstvom vody a živín. Skontrolujte rastliny na výskyt škodcov a chorôb a v prípade potreby použite vhodné ochranné opatrenia.

Dôležité je aj čistenie nábytku a dekorácií v záhrade či na terase. Odstráňte prach, škvrny a nečistoty, aby vyzerali sviežo a atraktívne. Na rôzne materiály používajte vhodné čistiace prostriedky a nástroje.

Záhradné aktivity a relax

Záhrada a terasa poskytujú nielen krásne prostredie, ale aj možnosti na rôzne aktivity a relax. Usporiadajme záhradné párty a gril párty s našimi priateľmi a rodinou. Využime vonkajší priestor na spoločné stolovanie a rozhovory.

 

Záhradná zostava

Nezabudnitme na oddych. Umiestnite pohodlné kreslá alebo lehátka, aby ste mohli relaxovať a užívať si slnko alebo čerstvý vzduch. Na krytú terasu si dokonca môžete umiestniť relaxačné kreslo pre pohodlný odpočinok. Čítajte knihu, počúvajte hudbu alebo jednoducho relaxujte v záhrade či na terase.

Na záver

Príprava záhrady alebo terasy na jarné/letné obdobie ponúka veľa možností. Pomocou správneho záhradného nábytku, rastlín, tieniacich zariadení a dekorácií si vytvoríme príjemné a atraktívne prostredie. Je tiež dôležité dbať na pravidelnú údržbu a čistenie, aby ste si zo záhrady mohli užívať zážitky z dlhodobého hľadiska.

Ak máte chuť na renováciu terasy alebo záhrady, pozrite si naše produkty!

 

PODOBNÉ ČLÁNKY