CESTOVNÁ TAŠKA ALEBO KUFOR? PORADÍME, KTORÉ KEDY JE IDEÁLNE


Katona Edit

Výber správneho typu cestovnej tašky alebo kufra môže uľahčiť cestovanie bez stresu. Keďže je na trhu mnoho kufrov a cestovných tašiek, ich výber môže byť pre mnohých veľkou výzvou. Pred kúpou si samozrejme musíme premyslieť, ktorá batožina by mohla byť na cestu autobusom či lietadlom najideálnejšia. Veľkosť tašky môže byť ovplyvnená aj tým, na ako dlho cestujeme, ako aj tým, či hľadáme ideálnu batožinu pre dospelého alebo dieťa.

Rozlišujeme dve veľké skupiny batožín.


Jedným je kufor a druhým cestovná taška, príručná batožina, ktorú je možné vziať aj na palubu lietadla. Samozrejmou výhodou kufrov a cestovných tašiek s kolieskami je, že sa dajú ľahko presúvať. Väčšina ľudí ťahá za sebou na letisku rolovacie kufre a vyznačujú sa robustnou konštrukciou, pretože musia odolávať záťaži systémov manipulácie s batožinou. Tieto kufre si pokojne môžeme vybrať na rodinné výlety, služobné cesty alebo návštevu rôznych krajín.

 


Okrem robustných kufrov sú vo webových obchodoch dostupné aj tašky na kolieskach športového typu, ktoré umožňujú jednoduché a rýchle balenie. Môžu sa ukázať ako dobrá voľba na výlety, ktoré vyžadujú objemné alebo nezvyčajne tvarované vybavenie.


Ďalším rozdielom medzi masívnejšími rolovacími kuframi môže byť počet koliesok, pretože si môžete vybrať z kufrov s 2 alebo 4 kolieskami. Kufre so 4 kolieskami sú väčšinou väčšie a vďaka 4 kolieskam prenesieme na letiskách oveľa ľahšie aj väčšiu váhu.

Máme deťom zaobstarať tašku alebo detský kufor?


Pri cestovaní sa oplatí myslieť aj na tých najmenších, ktorí už prežívajú éru samostatnosti. Najmenší si radi ťahajú vlastné kufríky, v ktorých sa často môžu nachádzať nepostrádateľné plyšové zvieratká, obľúbené hračky či medvedíky. Sada detských kufríkov je praktickou voľbou.


Na čo by sme si mali dať pozor pri cestovaní lietadlom?


Menšie príručné batožiny sú výhodné pri cestovaní lietadlom, pretože každá letecká spoločnosť si určuje presnú veľkosť príručnej batožiny, ktorú si možno vziať na palubu. Do tejto batožiny si môžeme zbaliť svoje osobné veci, hotovosť a veci nevyhnutne potrebné na cestu.


Rôzne letecké spoločnosti povoľujú do kabíny rôzne veľkosti príručnej batožiny:


Maximálna veľkosť batožiny, ktorú je možné vziať na palubu EasyJet, je 45 x 36 x 20 cm,

veľkosť, ktorú je možné použiť na Ryanair, je 55 cm x 40 cm x 20 cm,

Na palubu Smartwings si môžete vziať príručnú batožinu s rozmermi 55 x 45 x 25 cm,

pričom na palube WizzAir je povolená príručná batožina s rozmermi 55 × 40 × 23 cm.

Ako si vybrať správnu batožinu?


Výber ideálnej veľkosti tašky alebo batožiny závisí od faktorov ako:

dĺžka cesty,
typ zájazdu,
naše zvyky pri balení,
balíme pre jednu alebo viac osôb.


Kúpa oveľa väčšej tašky, ako je potrebné, sa môže na prvý pohľad zdať ako veľmi dobrý nápad, no ak sa nám nepodarí zaplniť všetok priestor v kufri, odporúčame zvoliť radšej menší kufor, ktorý je vhodnejší.
Ak sa chystáme na cestu, kde sú nevyhnutné aj stany či spacáky, budeme potrebovať veľkú tašku.
Ak je však cieľom jednoduchší víkendový výlet, potom si nepotrebujeme zbaliť viac ako prezlečenie a pár hygienických potrieb a na to sú ideálne menšie kufre. Na víkendové výlety postačujú kufre veľkosti príručnej batožiny.

Ak ideme na dovolenku na jeden alebo dva týždne, potom budeme potrebovať stredne veľké kufre, pretože budeme potrebovať niekoľko prezlečení a prípadne plážového vybavenia. Na väčšie výpravy a dobrodružstvá budeme potrebovať veľké kufre.
Tu stojí za zváženie aj to, akú váhu zvládneme, keďže kufre sa valia na kolieskach a dajú sa ľahko presúvať, no pri odbavovaní batožiny ich budeme musieť zdvihnúť na dopravný pás alebo vyniesť po schodoch, ak nám ubytovanie na poschodí.
Ak sa zbalíme do viacerých menších tašiek, je možné, že batožinu zvládneme ľahšie premiestniť. Dobrou voľbou je na to kúpa kufrovej sady, s ktorou budete mať nielen dostatok kufrov na väčší výlet, ale budete mať v budúcnosti vhodné kufre aj na viacero rôznych typov ciest.

Plánujete dovolenku alebo výlet? Prezrite si našu ponuku kufrov a cestovných tašiek v kategórii Cestovanie nášho webového obchodu!

5 tipov na výber konferenčného stolíka


4+1 TIPOV PRE NAVRHOVANIE VAŠEJ DOMÁCEJ POSILŇOVNE